Kaj je priljubljena hrana afriških opic, se posuši na narobe obrnjenem drevesu in vsebuje ogromno vlaknin in vitamina C? Pravilnih odgovorov je več: opičji kruhovec, sadež obrnjenega drevesa, plod mrtve podgane, ali morda najbolj razumljivo in enostavno: baobab.

Nič hudega, če vas je uvodna uganka presenetila nepripravljene, baobab je pač res nenavadno superživilo. Drevo, na katerem raste (Adansonia digitata), ste gotovo že videli na fotografijah afriške savane, ali pa morda v risanki Levji kralj, v kateri predstavlja drevo življenja. Veličastno drevo z masivnim debelim deblom, na vrhu pa gola razvejana krošnja, ki še najbolj spominja na korenine (zato velja baobab tudi za »narobe obrnjenega«). Iz velikih belih cvetov, ki zaudarjajo po mrhovini in jih oprašujejo netopirji, se razvije sadež s trdo lupino, ki se posuši na drevesu in nato odpade. Če jih prej ne poberejo opice, odpadle sadeže naberejo ljudje, ki suho pulpo zmeljejo v fin prah svetle barve – baobab v prahu.


Zakaj uživati baobab?
Prijetno kiselkast okus baobaba v prahu razkriva njegovo visoko vsebnost vitamina C, ki je močan antioksidant in z nevtralizacijo prostih radikalov zavira staranje in preprečuje celične poškodbe. Zaradi vsebnosti vitamina C je baobab izvrstno živilo za krepitev imunskega sistema, k temu pa pomembno prispeva še bogastvo vlaknin. Obilica topnih in netopnih vlaknin, ki jh vsebuje baobab v prahu, očisti črevesje in izboljša našo prebavo, ta pa je temelj celostnega zdravja. Baobab tako prispeva k splošnemu boljšemu počutju, vzdrževanju optimalne telesne teže, blaženju utrujenosti in izčrpanosti, in k lepši koži, lasem in nohtom.
Poleg vitamina C vsebuje baobab v prahu tudi vitamina B1 in B6, od mineralov pa kalcij, kalij, cink in magnezij. Skupaj prispevajo k bolj zdravim in močnim kostem, povečani energiji in fizični moči, optimalnemu delovanju mišic in živčevja, zdravemu krvožilju in izboljšanemu psihičnemu počutju.


In kako ga uporabiti?
Baobab ni le izjemno hranljiv, ima tudi to srečo, da ne vsebuje nobenih močnih učinkovin, zaradi katerih bi ga morali uživati v omejenih količinah. Njegov svež okus se izvrstno meša v sadne smutije in sokove, veliko ljudi pa ga dodaja v kosmiče, žitne kaše, sadne čežane in podobne mešanice za zajtrk. Za boljšo prebavo in večji vnos vlaknin lahko baobab uživamo tudi samega, zamešanega v kozarec vode. Če nekaj žlic dodamo moki, iz katere bomo zamesili testo, bo baobab poleg hranljivosti izboljšal tudi vlažnost in teksturo pečenega kruha. Z dodatkom baobaba lahko poskusimo zgostiti tudi marmelade in sadne omake, ali pa ga z vodo in naravnim sladilom zamešamo v osvežilno pijačo, podobno limonadi.