Izdelek ne vsebuje sladkorja, aditivov, konzervansov, ...
Pridelano v ne-EU (Kitajska)
SESTAVINE:
100% presna lanena semena
SHRANJEVANJE:
hladen, suh in temen prostor
V mezopotamiji so lan gojili že več tisočletij pred našim štetjem, kasneje pa se je kot kulturna rastlina razširil na vse konce sveta – v Evropo, Azijo in Ameriko. Danes je največja proizvajalka lanenih semen za prehrano Kanada. Čudovita polja modro cvetočega lanu, ki jih pri nas lahko vidimo v Beli Krajini, so večinoma namenjena pridobivanju lanenih vlaken za platno.
K nam prihajajo lanena semena v dveh barvnih odtenkih: rjavem in svetlem (»zlatem«). Raziskave hranilnih vrednosti obeh različic so pokazale, da med njima ni bistvenih razlik. So pa zlata lanena semena nekoliko bolj uporabna v različnih receptih, predvsem presnih jedi, saj so bolj nevtralne barve in okusa.
Latinsko ime lanu, Linum usitatissimum, pomeni »najbolj uporaben« - in tudi resnično je. Če ga vključimo v zdravo prehrano, pozitivno vpliva na praktično vse, od zaprtja, povišanega holesterola, bolezni srca in ožilja, pa vse do (seveda predvsem v preventivnem smislu) raka.
Izstopa po vsebnosti omega-3 maščobnih kislin, ki so eden ključnih dejavnikov za naše zdravje. V telesu preprečujejo različna vnetja, ki so dokazano povezana z mnogimi kroničnimi bolezenskimi stanji, npr. astmo, diabetesom, artritisom, boleznimi srca in celo nekaterimi vrstami raka. To delovanje še podkrepijo omega-6 maščobne kisline lanenih semen in alfa linolenska kislina, ki uravnava razmerje obeh omenjenih vrst maščobnih kislin.
Druga pomembna sestavina lanenih semen so vlaknine. Težko je najti rastlino, ki bi vsebovala višji odstotek vlaknin – tako topnih kot netopnih. Zaradi njih ima laneno seme tako pozitiven učinek na prebavo, vendar pa je treba poudariti, da uživanje (zmletih) lanenih semen odpravlja zaprtje le, če poleg uživate tudi dovolj vode! Lanena semena nase vežejo vodo, in če te v črevesju ni dovolj, bo posledica le še večje zaprtje. Poleg tega vlaknine v lanenem semenu pomagajo uravnavati raven sladkorja in holesterola v krvi.
Kot večina rastlin je tudi lan bogat s fitokemikalijami, biološko aktivnimi snovmi brez kalorične vrednosti, ki imajo mnoge zdravilne učinke. Mnoge od njih delujejo kot antioksidanti in imajo protirakave lastnosti. Ena od pomembnih fitokemikalij v lanenem semenu je tudi lignan, ki se med presnovo pretvori v snovi, ki uravnavajo ženske hormone. Na ta način lanena semena pripomorejo k izboljšanju plodnosti, blaženju simptomov menopavze in delujejo preventivno pri raku dojk.
Ko uživamo laneno seme, je pomembno, da ga prej drobno zmeljemo v kavnem mlinčku ali blenderju. Tako dobimo kar največ njegovih hranilnih učinkovin, sicer bi cela semena preprosto prečkala naš prebavni trakt, ne da bi iz njih karkoli absorbirali. Poleg tega zmleta lanena semena zaužijmo takoj, saj so zelo nagnjena k oksidaciji in s tem izgubi mnogih hranil.
Vsakodnevno uživanje približno ene žlice zmletih lanenih semen (najbolje zjutraj na tešče, z velikim kozarcem vode), praviloma prinaša naslednje ugodnosti:
Poleg uživanja z namenom izboljšanja zdravja, je zlato laneno seme nadvse uporabno tudi v kuhinji. Zaradi svoje svetle barve jedem ne doda barve in se odlično obnese na primer v kruhu. Del polnozrnate moke zamenjajte z zmletim lanenim semenom in domačemu kruhu povečajte hranilno vrednost. Zelo uporabno je laneno seme tudi kot vezivo namesto jajc. Preprosto namočite mleto seme v vodi za približno pol ure in nastalo sluz uporabite v testu namesto jajc. Takšna zamenjava se obnese pri skorajda vseh vrstah testa – za palačinke, polpete, biskvit, piškote,...
Nepogrešljiva so zlata semena tudi pri pripravljanju presnih jedi. Brez njih ne gre v nobenih zaresnih presnih krekerjih, saj delujejo kot vezivo, hkrati pa nimajo grenkega priokusa kot rjava lanena semena. Tu so še piškotki, testo za presno pico, presni polpetki, presne torte in pite,... Velja pa opozoriti, da bo preveč takšnih dobrot naenkrat telo dehidriralo, še posebej, če ne pijemo dovolj vode, zato po pameti!
Recept & fotografija - Barbarella
Vse sestavine - razen zlatih lanenih semen in konopljinih semen - v multipraktiku zmiksamo v gosto zmes. Nato v multipraiktik dodamo zmleta zlata lanena semena ter med delovanjem multipraktika dodajamo toliko vode, da dobimo vlažno, gosto in lepljivo maso. Čisto na koncu dodamo še konopljina semena (najbolje, da jih vmešamo sami z žlico, da ostanejo cela). Dobljeno maso enakomerno razmažemo po pladnju dehidratorja, obloženem s peki papirjem ali nelepljivo podlogo. Sušimo na približno 41ºC čez noč, zjutraj testo razrežemo na poljubne kose, jih obrnemo in sušimo še nekaj ur, da postanejo hrustljavi.
Najprej v multiraktiku zmeljemo rozine in datlje, da dobimo lepljivo maso z drobnimi koščki. Dodajmo ostale sestavine in po potrebi še žlico ali dve agavinega sirupa, če se masa ne sprime. Najbolje jo je po obdelavi v multipraktiku še enkrat dobro pregnesti v posodi. Teso potisnemo v primerno velik pekač, da je debelo približno 1 cm in postavimo v hladilnik za nekaj ur. Nato razrežemo na poljubne kose in uživamo kot prigrizek, najbolje na kakšnem gorskem izletu.
Eva Žontar, PlanetBIO & SvetJeLep
Bio mandlji7,55 € |
Bio Medjool dateljni6,01 € |