Recept 1: Čokoladno-pomarančni mousse
Sestavine za 4 osebe:
½ skodelice namočenih indijskih oreščkov
¼ skodelice chia semen
1 skodelica sveže stisnjenega pomarančnega soka
½ skodelice kokosovega mleka
1 žlica naribane pomarančne lupine
½ skodelice stopljenega kokosovega olja
¼ skodelice agavinega sirupa
1 žlica vanilije v prahu
3 žlice kakava v prahu
Priprava:
Najprej chia semena zmešamo s pomarančnim sokom in pustimo približno pol ure, da semena nabreknejo. Nato v blenderju zmešamo namočena chia semena, namočene indijske oreščke, kokosovo mleko in pomarančo lupinico. Ko je masa gladka, prilijemo še kokosovo olje in agavin sirup ter dodamo vanilijo in kakav. Še enkrat zmešamo, da dobimo gladko maso. Prelijemo jo v skodelice in postavimo v hladilnik, da se mousse strdi. Postrežemo s svežimi krhlji pomaranče za dekoracijo.
Recept 2: Mangochi puding
Sestavine za 2 osebi:
1 zrel mango
2 dcl mleka iz indijskih oreščkov*
2-3 žlice agavinega sirupa
1 žlico kokosovih kosmičev
1 žlico chia semen
1 žlico kokosovega olja
Priprava:
Najprej namočimo chia semena v 1 dcl mleka indijskih oreščkov. Vsake toliko jih premešamo z vilico, da ne nastanejo grudice. Ta čas olupimo mango in ga narežemo na koščke. V mešalniku zmiksamo mango, 1 dcl mleka indijskih oreščkov, žlico kokosove moke in agavin sirup. Ko smo dobili gladko maso, dodamo še žlico stopljenega kokosovega olja in še enkrat premešamo. Maso prelijemo v posodo in ji dodamo namočena chia semena. Z vilico ali metlico za stepanje dobro premešamo. Maso vlijemo v želene kozarce in postavimo v hladilnik za kakšno urico ali dve.
*Mleko iz indijskih oreščkov naredimo tako, da oreščke predhodno namočimo v vodi za vsaj dve uri. V mešalniku do gladkega zmešamo oreščke z vodo, v razmerju 1:3 (skodelica oreščkov, 3 skodelice vode) precedimo z gazo ali skozi cedilo. Po želji lahko sladkamo z agavinim sirupom ali nekaj datlji.
Recept 3: Chia kukiji
Sestavine za 16 kukijev:
½ skodelice arašidovega masla brez soli
½ skodelice stopljenega kokosovega olja
1,5 skodelice kokosovega sladkorja
2 čajni žlički vanilije v prahu
3 jušne žlice rastlinskega mleka ali vode
1 čajna žlička jabolčnega kisa
1,5 skodelice polnozrnate moke
1 skodelica ovsenih kosmičev
2 čajni žlički vinskega kamna ali sode bikarbone
ščep himalajske soli
2 jušni žlici fino mletih chia semen
1 jušna žlica celih chia semen
1 jušna žlica oluščenih konopljinih semen
1 skodelica koščkov temne čokolade brez mleka
Priprava:
Pečico predhodno segrejemo na 180°C in na pladenj položimo papir za peko.
V večji skledi zmešamo arašidovo maslo, stopljeno kokosovo olje, kokosov sladkor in vanilijo v prahu.
V manjši posodici zmešamo fino mleta chia semena in rastlinsko mleko (ali vodo). Dobro premešamo, da se mešanica zgosti, nato ji dodamo še jabolčni kis. Celotno mešanico prilijemo arašidovi masi v večji skledi.
V ločeni posodi zmešamo še suhe sestavine: moko, ovsene kosmiče, vinski kamen (ali sodo bikarbono), himalajsko sol, cela chia semena in konopljina semena. Ko so pomešane, jim dodamo vlažno mešanico in ponovno dobro premešamo. Po potrebi dodamo še malce rastlinskega mleka, če se nam zdi mešanica presuha. Nazadnje vanjo vmešamo koščke temne čokolade in še zadnjič premešamo.
Maso na pladnju oblikujemo v kupčke. Pozorni bodimo na razmak med njimi, saj se bodo piškoti med peko razlezli. Pečemo približno 10 minut, da piškoti rahlo porjavijo. Ko jih vzamemo iz pečice, obvezno počakamo še, da se ohladijo, saj so prej izjemno krhki.
Recept 4: Jagodni chia šejk
Jagodni smuti nikdar ne razočara, v kombinaciji z rastlinskim mlekom, chio in konopljinimi semeni pa se spremeni v kremast poletni sladoled, ki bi ga lizal (no, pil) tudi sredi zime.
Sestavine:
1 skodelica jagod (lahko zamrznjenih)
3 banane
2 žlici agavinega sirupa
stisnjen sok ene pomaranče
2 dcl riževega/mandljevega/ovsenega mleka
1 žlica oluščenih konopljinih semen
1 žlica chia semen
½ žličke vanilije v prahu
Priprava:
Chia semena namočimo v pomarančnem soku. V blenderju zmešamo banane, agavin sirup in 2 dcl rastlinskega mleka. Dodamo konopljina semena, vanilijo in jagode – zmiksamo do gladkega. Na koncu dodamo še namočena chia semena in miksamo še par sekund. Voila!
Recept 5: Pomarančna marmelada s chio
Sestavine za 1 skodelico:
3 rdeče pomaranče
6 datljev
1 žlica nastrgane sveže lupine ekološke pomaranče
1/8 skodelice chia semen
Priprava:
Rdeče pomaranče olupimo in jih v blenderju zmešamo skupaj z datlji in nastrgano pomarančno lupinico (če so naše rdeče pomaranče ekološke, uporabimo kar njihovo svežo lupino, sicer pa primerno manjšo količino posušene eko pomarančne lupinice). Ko dobimo gladko in tekočo zmes, jo prelijemo v lonček in vanjo z žlico zamešamo še chia semena. Chia semena potrebujejo nekaj časa, da nabreknejo in se marmelada zgosti. Ker je marmelada presna, bo v hladilniku zdržala le nekaj dni, uporabimo pa jo lahko na kruhu, kosih svežega sadja, v smutijih, sadnih solatah ali kosmičih.
Recept 6: Veganske palačinke s chia semeni
Sestavine za 10 palačink:
250 g polnozrnate pirine moke
50 g chia semen
40 g kokosovega sladkorja
2 čajni žlički cimeta v prahu
½ čajne žličke sode bikarbone
nastrgana limonina lupinica
3 skodelice vode
Priprava:
Chia semena najprej fino zmeljemo v kavnem mlinčku ali majhnem blenderju. Dodamo jih moki, prav tako kokosov sladkor, cimet, sodo bikarbono in limonino lupinico. Suhe sestavine dobro premešamo z žlico, nato pa jim dodamo vodo in temeljito premešamo z metlico, paličnim mešalnikom ali kar v blenderju. Maso pustimo, da stoji vsaj pol ure. V tem času bodo chia semena nabreknila, palačinke pa se bodo lepše pekle.
Ponev segrejemo in namastimo z nekaj kokosovega olja (najlažje je, če s koščkom preprosto podrgnemo po vroči ponvi). Nanjo zlijemo primerno količino mase in spečemo palačinke. Ker je masa v našem primeru precej gosta, si poleg klasičnega obračanja ponve pomagamo tudi z žlico, da testo enakomerno razmažemo po dnu ponve.
Še tople palačinke namažemo z veganskim čokoladnim namazom ali pomarančno marmelado s chia semeni (glej recept 5).